PIMPRI CHINCHWAD EDUCATION TRUST's
PIMPRI CHINCHWAD COLLEGE OF ENGINEERING
NBA Accredited | NAAC Accredited with 'A' Grade | An Autonomous Institute | AICTE Approved | ISO 9001: 2015 Certified | Permanently Affiliated to SPPU, Pune





Department Of Mechanical Engineering



University Rank Holders

April-May 2020 Sem II (May 2020 Sem II)
Sabale Nilesh Bhausaheb

Branchwise Rank 8

~ Final Year

Mujawar Azhar Shakil

All Branches Rank 3

Branchwise Rank 1

~ Third Year

Chaskar Omkar Anil

All Branches Rank 4

Branchwise Rank 2

~ Third Year

Mukadam Barkat Firoj

All Branches Rank 7

Branchwise Rank 4

~ Third Year

Jawale Sudarshan Netajee

All Branches Rank 7

Branchwise Rank 7

~ Third Year

Yadav Preeti Jagdish

Branchwise Rank 10

~ Third Year

Gunjal Shreya Mahesh

Branchwise Rank 1

~ Second Year

Somwanshi Nikhil Chhotu

Branchwise Rank 1

~ Second Year

Jadhav Saurabh Mahesh

Branchwise Rank 4


~ Second Year

Deshpande Jaai Prashant

Branchwise Rank 5


~ Second Year

Khairnar Mayur Balwant

Branchwise Rank 8

~ Second Year

Thorat Prajwal Vijay

Branchwise Rank 8


~ Second Year

Urvesh Berry Vikhiat

Branchwise Rank 10

~ Second Year

Joshi Atharva Shyam

Branchwise Rank 10

~ Second Year

B Shivakumar

All Branches Rank 10

~ Second Year

AY2018-19 Sem II (May 2019 Sem II)
Khedekar Shreyash Hanumant

All Branches Rank 10
Branch wise Rank 05

~ Third Year

Wakchaure Akshay Bhimashankar

All Branches Rank 08

~ Third Year

Sabale Nilesh Bhausaheb

All Branches Rank 09


~ Third Year

Nimgire Balasaheb Shivaji

All Branches Rank 10


~ Third Year

Mujawar Azhar Shakil

All Branches Rank 04
Branch wise Rank 01

~ Second Year

Shelar Prajwal Dattatray

Branch wise Rank 03


~ Second Year

Yadav Preeti Jagdish

Branch wise Rank 08


~ Second Year

Mukadam Barkat Firoj

Branch wise Rank 09

~ Second Year

Chaskar Omkar Anil

All Branches Rank 10

~ Second Year

Waghmare Pratik Dattatray

All Branches Rank 10

~ Second Year

AY2017-18 Sem II April- May 2018 Sem II
Sabale Nilesh Bhausaheb

All Branches Rank 06
Branch wise Rank 03

~ Second Year

Nimgire Balasaheb Shivaji

All Branches Rank 09


~ Second Year

AY2016-17 Sem II April- May 2017 Sem II
Bhosale Prafull Pratap

All Branches Rank 03
Branch wise Rank 02

~ Third Year

Dhake Yash Kamlakar

All Branches Rank 04
Branch wise Rank 03

~ Third Year

AY2015-16 Sem II April- May 2016 Sem II
Bhosale Prafull Pratap

All Branches Rank 02
Branch wise Rank 01

~ Second Year

Sawkar Krunal Sanjay

All Branches Rank 04
Branch wise Rank 03

~ Third Year

Agarwal Shubham Ravikant

All Branches Rank 03
Branch wise Rank 03

~ Third Year

Year Wise Toppers

BE
Sr. No Name of the Student Grade
1 AZHAR SHAKIL MUJAWAR 9.91
2 OMKAR CHASKAR 9.76
3 BARKAT FIROJ MUKADAM 9.72
4 PRAJWAL DATTATRAY SHELAR 9.72
5 PREETI YADAV 9.69
6 RAJNANDAN DESAI 9.67
7 WAGHMARE PRATIK DATTATRAY 9.67
TE
Sr. No Name of the Student Grade
1 DESHPANDE JAAI PRASHANT 10
2 GUNJAL SHREYA MAHESH 10
3 HRITIKA WAGHJALE 10
4 JADHAV SAURABH MAHESH 10
5 KANADE AKASH SHASHIKANT 10
6 KHARKAR SOHAM SHRISH 10
7 KHOLE MALHAR RAHUL 10
8 MANAS PRAMOD KOLHE 10
9 PATIL YASHODEEP SATISH 10
10 PAWAR AKANKSHA PRAKASH 10
11 PAWAR ANKITA SATISH 10
12 PENKAR ABHISHEK SAGAR 10
13 POTDAR SNEHANKIT SANJAY 10
14 NACHAN SAURABH SAMBHAJI 10
15 SAURABH ULHAS VAIDYA 10
16 SAWANT NILKANTH VINOD 10
17 SHAH SAHIL AJIT 10
18 SOMWANSHI NIKHIL CHHOTU 10
SE
Sr. No Name of the Student Grade
1 RASNE PRATIK SANJAY 9.77
2 LADOLE PARTH PRAMOD 9.75
3 ASHTEKAR YASH DHANANJAY 9.66
4 IYER MRIDHUL KUMAR 9.66
5 DHERE ADITI YOGESH 9.64
6 DUMBRE SHRAVANI NITIN 9.64
7 KARAMBELKAR KAPIL DIGAMBAR 9.64
8 KALE ATHARVA ANANDRAO 9.61
9 RATHI ABHIJEET SANJAY 9.61

BE
Sr. No Name of the Student Grade
1 Dhanuka Chetan Beniprasad 9.93
2 Khedekar Shreyash Hanumant 9.91
3 Chopdar Yash Banwarisingh 9.86
4 Sapre Aditya Mahesh 9.86
5 Aakash Ganesh Jadhav 9.84
6 Chaudhari Lalit Umesh 9.84
TE
Sr. No Name of the Student Grade
1 Azhar Mujawar 9.93
2 Omkar Chaskar 9.91
3 Sudarshan Jawale 9.83
4 Barkat Mukadam 9.83
5 Preeti Yadav 9.72
6 Mayur Shardul 9.7
SE
Sr. No Name of the Student Grade
1 Nikhil Somwanshi 10
2 Shreya Mahesh Gunjal 10
3 Saurabh Jadhav 9.92
4 Jaai Prashant Deshpande 9.9
5 Mayur Khairnar 9.84
6 Prajwal Vijay Thorat 9.84
7 Atharva Joshi 9.8
8 B Shivakumar . 9.8
9 Saransh .Sunil Goyal Goyal 9.8
10 Urvesh Berry 9.8

BE
Sr. No Name of the Student Grade
1 Shinde Nitin Shivaji 9.51
2 Kumar Anandu Surendra 9.49
3 Nesaragi Shubham Mallikarjun 9.48
4 Nandargi Akash Rajshekhar 9.47
5 Mahajan Jaideep Nagraj 9.44
6 Nair Vivek Sunilkumar 9.44
TE
Sr. No Name of the Student Grade
1 Khedekar Shreyash Hanumant 9.67
2 Wakchaure Akshay Bhimashankar 9.61
3 Sabale Nilesh Bhausaheb 9.57
4 Nimgire Balasaheb Shivaji 9.54
5 Dhanuka Chetan Beniprasad 9.48
SE
Sr. No Name of the Student Grade
1 Mujawar Azhar Shakil 9.7
2 Shelar Prajwal Dattatray 9.64
3 Yadav Preeti Jagdish 9.48
4 Mukadam Barkat Firoj 9.46
5 Omkar Anil Chaskar 9.44
6 Waghmare Pratik Dattatray 9.44

BE
Sr. No Name of the Student Total Marks Percentage
1 Dhake Yash Kamlakar 1279 85.27
2 Bhosale Prafull Pratap 1275 85.00
3 Ade Akash Vijaykumar 1241 82.73
4 Shingate Uttam Popat 1240 82.67
5 Bhosale Nisha Ashok 1237 82.47
TE
Sr. No Name of the Student Grade
1 Bharambe Saurabh Vikas 9.65
2 Shinde Nitin Shivaji 9.63
3 Lavate Komal Ramdas 9.52
4 Nichit Rohit Bhaskar 9.5
5 Nandargi Akash Rajshekhar 9.48
SE
Sr. No Name of the Student Grade
1 Sabale Nilesh Bhausaheb 9.78
2 Nimgire Balasaheb Shivaji 9.5
3 Aneesh Anthony Leena 9.46
4 Tongaonkar Manish Milind 9.38
5 Sapre Aditya Mahesh 9.36